آرایشی و زیبایی, عمل های زیبایی

سوالات متداول عمل افزایش قد

سوالات متداول عمل افزایش قد

جراحی افزایش قد روشی است که می‌تواند به افرادی که از نابرابری طول اندام‌ها رنج می‌برند کمک کند، و همچنین به افرادی که مایل به افزایش دائمی قد خود هستند، یاری رساند. این عمل جراحی پیچیده است و اغلب سوالات متعددی را از طرف بیماران به همراه دارد.

توضیح فرآیند جراحی افزایش قد

در جراحی افزایش قد، استخوان مورد نظر برای بلندتر شدن برش داده می‌شود. سپس برای افزایش طول استخوان، از میله‌های داخلی استخوانی یا فیکساتورهای خارجی استفاده می‌شود. استخوان بریده شده در طول دوره نقاهت به تدریج باز می‌شود و بدن در پاسخ، شکاف ایجاد شده را با بافت استخوانی جدید پر می‌کند.

پاسخ به سوالات متداول عمل افزایش قد

در ادامه، به برخی از سوالات متداول عمل افزایش قد که بیماران ممکن است قبل از انجام جراحی داشته باشند، پاسخ داده می‌شود. این بخش در تلاش است تا اطلاعات لازم را برای کمک به افراد در تصمیم‌گیری آگاهانه در اختیار آن‌ها قرار دهد.

جراحی افزایش قد: آیا برای شما مناسب است؟

جراحی افزایش قد عمدتاً برای افرادی که به دلیل ناهنجاری‌های ژنتیکی قد کوتاهی دارند، مناسب است. این جراحی همچنین می‌تواند برای اصلاح پاها و زانوهای ضربه‌ای، ناهماهنگی طول پاها، و بدشکلی‌های اندام فوقانی یا تحتانی استفاده شود. افرادی که به سادگی از قد خود ناراضی هستند نیز می‌توانند از این جراحی بهره ببرند.

حداقل و حداکثر سن برای جراحی افزایش قد چند سال است؟

جراحی افزایش قد تنها پس از بسته شدن صفحات رشد، که معمولاً بین 17 تا 20 سالگی اتفاق می‌افتد، امکان‌پذیر است. افراد می‌توانند پس از 20 سالگی این عمل را انجام دهند. حداکثر سن توصیه شده برای این عمل 40 سالگی است، زیرا پس از این سن، کیفیت و تراکم استخوان‌ها به تدریج کاهش می‌یابد و ممکن است عمل جراحی با ریسک بیشتری همراه باشد.

چگونه می توانید متوجه شوید که صفحات رشد بسته شده‌اند؟

صفحات رشد یا اپی فیزیال، قسمت‌هایی از استخوان‌ها هستند که در نزدیکی انتهای استخوان‌ها قرار دارند. این صفحات معمولاً تا سن 16 سالگی در دختران و 18 سالگی در پسران بسته می‌شوند. بسته شدن این صفحات تحت تاثیر هورمون‌های بدن رخ می‌دهد و منجر به توقف رشد قدی می‌شود.

برای تشخیص بسته شدن صفحات رشد، پزشک معمولاً از روش عکسبرداری رادیوگرافی استفاده می‌کند. در عکس‌های رادیوگرافی، صفحات رشد به صورت خطوط سیاه در انتهای استخوان‌ها نمایش داده می‌شوند. اگر این خط سیاه در عکس‌های ایکس ری نشان داده نشود، نشانه‌ی بسته شدن صفحات رشد است.

حداکثر میزان افزایش قد از طریق جراحی چند سانتی متر است؟

حداکثر افزایش قدی که می‌توان از طریق عمل جراحی به دست آورد، حدود 7 سانتی‌متر است. با این حال، برای کسانی که به دنبال افزایش بیشتری هستند، روش ضربدری وجود دارد. در این روش، ابتدا یک ران و ساق پای مقابل عمل شده و پس از گذشت حدود سه و نیم ماه، ران و ساق دیگر پا تحت عمل جراحی قرار می‌گیرد، که به این روش عمل کراس گفته می‌شود.

مراحل جراحی قد چیست؟

جراحی افزایش قد تحت نظر جراح و متخصصین ارتوپدی و طی چهار مرحله اصلی انجام می‌شود:

 1. مشاوره بیمار: در این مرحله، بیمار با جراح مشورت می‌کند تا جزئیات و اهداف جراحی مشخص شود.
 2. عمل جراحی: این مرحله شامل انجام جراحی بر روی استخوان‌های مورد نظر است.
 3. کشش: پس از جراحی، استخوان‌های جراحی شده توسط دستگاه‌های مخصوص به آرامی کشیده می‌شوند تا به طول مورد نظر برسند.
 4. تثبیت: در این مرحله، استخوان‌های کشیده شده تثبیت می‌گردند تا جوش خوردن کامل صورت بگیرد.

پس از مرحله تثبیت، دستگاه‌هایی که در جراحی استفاده شده‌اند به وسیله عمل سرپایی از بدن خارج می‌شوند. در صورت نیاز، بیمار ممکن است تا یک ماه از گچ یا بریس برای محافظت از استخوان‌های جدید استفاده کند.

آیا عمل جراحی افزایش قد عوارض دارد؟

جراحی افزایش قد بر روی استخوان‌های اصلی ساق پا که بدن را پشتیبانی می‌کنند انجام می‌شود؛ بنابراین این عمل یک جراحی حساس و پرخطر است. عوارض این جراحی می‌تواند شامل بهبود استخوان به صورت آهسته یا سریع باشد. بهبودی پس از عمل جراحی نیاز به مراقبت و توجه دقیق دارد تا از عوارض جانبی کاهش یابد و بهبودی به بهترین شکل ممکن اتفاق بیفتد.

برخی از عوارض این جراحی عبارت‌اند از:

 • بهبود استخوان که ممکن است گاهی آهسته یا سریع باشد.
 • انقباض عضلات
 • استئومیلیت (عفونت استخوان)
 • آسیب به عصب و عروق خونی
 • انقباض و سفتی مفاصل
 • عفونت محل پین‌ها
 • مشکلات خواب و درد

مدت زمان انجام عمل جراحی افزایش قد چند ساعت است؟

روش‌های مختلفی برای انجام عمل جراحی افزایش قد وجود دارد و مدت‌زمان هر کدام از این روش‌ها متفاوت است. به عنوان مثال:

 • روش LATN: مدت زمان عمل جراحی اول که شامل استئوتومی هر دو ساق و گذاشتن دستگاه اکسترنال فیکساتور است، حدود یک ساعت طول می‌کشد. عمل دوم که برای خارج کردن دستگاه فیکساتور و قرار دادن میله‌های داخلی انجام می‌شود، حدود دو ساعت و نیم زمان نیاز دارد.
 • روش MTN: در این روش تنها یک عمل جراحی به مدت 3 ساعت بر روی بیمار انجام می‌گیرد.

این تفاوت‌ها بستگی به نوع روش انتخابی و وضعیت فرد بیمار دارد.

میزان درد در طول دوره افزایش قد چقدر است؟

عمل جراحی افزایش قد عملی سخت و پیچیده است که همراه با درد زیادی برای بیمار است. این درد برای هر بیمار متفاوت است ولی معمولا 10 روز اول این درد بیشتر است. برای کاهش و کنترل این درد، پزشک پس از جراحی از دستگاه پمپ درد استفاده می‌کنند. این دستگاه داروهای مسکن قوی را به آرامی و به طور مستمر به بیمار تزریق می‌نماید. معمولاً بیمار برای مراقبت‌های بیشتر دو تا سه روز در بیمارستان می‌ماند.

آیا اثری از عمل جراحی روی پوست باقی می‌ماند؟

جای زخم‌هایی که ناشی از عمل جراحی افزایش قد هستند، در محل برش و در محل میله و سیم ایجاد می‌شوند. این زخم‌ها معمولاً در طول زمان محو و کم‌رنگ می‌شوند، اما ممکن است به‌صورت یک جای زخم چروک شده و فرورفته روی پوست باقی بمانند. شدت این زخم‌ها بستگی به صفات وراثتی فرد دارد؛ در برخی افراد جای زخم واضح‌تر و در برخی دیگر کم‌رنگ‌تر است.

از چه زمانی فرد می‌تواند به‌صورت عادی راه برود؟

در روش MTN، از ابتدای عمل جراحی تا زمانی که بیمار بتواند بدون عصا راه برود، حدود نه ماه تا 12 ماه طول می‌کشد. با این حال، برای بازگشت به ورزش های حرفه ای و سنگین، حدود یک سال و نیم زمان نیاز خواهد بود.

به‌طورکلی دوره نقاهت عمل افزایش قد به‌ازای هر یک سانتی‌متر افزایش قد 50 روز است؛ بنابراین اگر فردی 6 سانتی‌متر افزایش قد داشته باشد، 300 روز مدت‌زمان لازم برای ریکاوری کامل او خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *